• تغییر کاربری اراضی پاشنه آشیل فرسایش خاک در مازندران/ پای غیربومیان در میان است!
 • برگزاری پنجمین جشنواره شعر نوج در سوادکوه شمالی
 • دانشجو مظهر بصیرت، غیرت و بیگانه‌ستیزی است/ جهش از ۶ هزار شرکت دانش‌بنیان به ۲۰ هزار در انتظار دانشجویان انقلابی
 • انتظار خرید آثار و حمایت برای افزایش انگیزه شاعران
 • داوطلبان بازوان‌ پر توان خانواده بزرگ‌ هلال‌احمر/ طرح کاروان سلامت در سوادکوه اجرا شد
 • برگزاری ششمین جشنواره قرآنی در سوادکوه
 • سایه کرونا بر ماهیت شیشه‌ای گردشگری مازندران/ رنگ رکود اقتصادی آبی می‌شود؟
 • مردم را درتصمیمات اقتصادی غافلگیر نمی‌کنیم/ دنبال رفع تحریمها هستیم
 • شایستگی، تعهد و تخصص ملاک انتخاب مدیران/ اگر کسی توان کار را ندارد، کنار بکشد
 • چالش پایداری در مدیریت منابع آب/سد فینیسک؛ منابع آبی کشور را تهدید می‌کند
 • خلأ مرجع قیمت‌گذاری برنج؛ دستاویزی برای جولان واسطه‌ها/بازار، تنظیم نیست!
 • امدادرسانی هلال احمر سوادکوه به ۶۳۸ نفر در ۸ ماه نخست امسال
 • آقای استاندار! انتظار از شما، رفتار انقلابی است/ در انتصابات، “صلح اول به از جنگ آخر” را لحاظ کنید
 • رونمایی و اکران تله فیلم «پای پرواز من» در مازندران
 • ممنوعیت مازوت‌سوزی؛ مطالبه‌ای روی زمین مانده!/گوگردزدایی؛ حداقل انتظار مردم و رسانه‌ها از مدیران نیروگاه نکا
 • تصاویر/ دومین یادواره «۲۳ شهید رسانه استان مازندران»
 • اصحاب رسانه امروز در خط مقدم نبرد با دشمن هستند
 • تجلیل از فعالان حوزه کتاب سوادکوه
 • اجرای هزار برنامه هفته بسیج در سوادکوه
 • بحران آب، سونامی رعدآسا/دولت و ملت تا دیرنشده چاره‌اندیشی کنند
 • افتتاح پایگاه مقاومت بسیج کارگری شرکت پیشرو معادن ذوب آهن سوادکوه
 • تخصیص ارز ۴۲۰۰ تومانی با ۳ کالای اساسی چه کرد/وقتی جهانگیری «سوپرمن» شد!
 • امیدواری به فراهم شدن زیرساخت تولید و اشتغال در سوادکوه
 • فرق بین حرف با عمل و پرگویی با بی‌ادعایی!/ افق تابناک در انتظار ملت مقاوم ایران
 • ثبت‌نام ۳۰ هزار متقاضی طرح مسکن ملی در مازندران
 • قهرمانی مقتدرانه مازندران در مسابقات شنا آب‌های آزاد کشور
 • خانواده، نقطه آغازین ایجاد عشق به کتابخوانی/علت عمده کتاب گریزی در جامعه چیست؟
 • آقای استاندار! منتظر اقدام انقلابی تان در بهبود وضعیت استان هستیم
 • مازندران با وجود ظرفیت‌های فراوان نباید بیکار داشته باشد
 • تصاویر/ پایان ۳۶ سال گمنامی آلاله خوشنام مازندرانی
 • ۷ شهریور ۱۳۹۸؛ ساعت ۱۱:۱۰
  کد خبر: 186
  بازدید: 0 views
  حساسیت عجیب برخی پزشکان به دستگاه کارتخوان/ لطفاً پزشکان متعهد را تحقیر و تضعیف نکنید

  به گزارش پیام سوادکوه، کمتر کسی است که راهش به مطب پزشکان نیفتاده و این جمله‌ها را نشنیده باشد که «لطفا ویزیت را نقدی پرداخت کنید»، «کارت‌خوان قطع است»، «کارت‌خوان خراب است».

  در مطب پزشکی در صف عریض و طویل بیماران نشسته بودم، خدا رو شکر پول نقد همراهم بود که ویزیت را نقدی پرداخت کنم، همین طور که در این صف بودم، خانواده بیماری شهرستانی از راه رسیدند و مثل سایر بیماران با جمله کارت‌خوان خراب است رو به رو شدند و اعتراض پدر خانواده بلند شد که از صبح آواره بیمارستان بودم و این محله را هم بلد نیستم چرا نباید پزشکان کارت‌خوان داشته باشند یا کارت‌خوان همیشه قطع باشد؟!

  از طرفی برخی پزشکان به دلیل اینکه ویزیت چند برابری می‌گیرند، تمایلی ندارند که از کارت‌خوان استفاده کنند، یکی از این موارد را هم به چشم دیده ام، منشی مطب یک پزشک مبلغ ۱۷۰ هزار تومان را برای ویزیت اعلام می‌کند وقتی می‌گویم این میزان پول نقد ندارم می‌گوید باید ۴۷۰ هزار تومان کارت بکشی و برق از سرم می‌پرد که چرا پرداخت با کارت‌خوان ویزیت را چند برابر می‌کند.

  این دست از پزشکان هستند که چهره جامعه پزشکی را مخدوش می کنند البته ناگفته نماند بسیاری از پزشکان نیز هستند که در مطب آنها با تابلوی «پرداخت ویزیت اجباری نیست» مواجه می شویم و بسیاری از پزشکان هم وقت خود را صرف رسیدگی به بیماران در دورافتاده ترین مناطق می کنند.

  مناقشات و فضاسازی‌های اخیر پیرامون پزشکان کشور و لزوم استفاده آنها از کارت‌خوان از آنجا دچار حواشی فراگیر شد که رئیس سازمان نظام پزشکی طی نامه‌ای به سازمان امور مالیاتی از آنها در خواست کرده است که پزشکان برای استفاده از کارتخوان نیاز به آموزش دارند و تا برگزاری آموزش، استفاده از کارت‌خوان توسط پزشکان به تعویق بیافتد و این طنز سبک و توجیه تحقیرآمیز سبب تشدید پرداختن به موضوع یک مصوبه، که می‌توانست همانند صدها مصوبه دیگر بدون حاشیه سیر طبیعی خود را طی کند، شد و اما اصل اجرا:

  بحث الزام پزشکان به نصب کارت‌خوان در مطب‌های‌شان در بودجه آمده، و مستمسکی شده برای هجمه‌هایی که اخیراً بر جامعه پزشکی وارد می‌آورند. به‌طوریکه می‌بینیم بعضاً مصاحبه‌ها و صحبت‌هایی با لحن و ادبیات بسیار بد مطرح می‌شود. باید پرسید چرا جامعه پزشکی را به این صورت زیر ذره‌بین قرار داده‌اند؟، در حالی که در قانون مالیات مستقیم، مالیات تمام اصناف مشخص شده است، بنابراین نباید با تمرکز بر یک قشر، حساسیت‌ها را برانگیخت و آن قشر را در معرض آسیب قرار داد هرچند نباید از نظر دور داشت که در مقابل خیل کثیر پزشکان دلسوز با روحیه بسیجی و مردمی، گروه کم‌شماری از پزشکان را می‌توان یافت که راه سوادگری را پیشه خود ساخته و این چیزی است در همه اقشار و صنوف و مختص جامعه پزشکی نیز نیست.

  بسیاری از پزشکان هستند که در مطب آنها با تابلوی “پرداخت ویزیت اجباری نیست” مواجه می شویم و بسیاری از پزشکان هم وقت خود را صرف رسیدگی به بیماران در دورافتاده ترین مناطق می‌کنند.

  چند ماه پیش هم جنجال های “فرار مالیاتی پزشکان”، “پزشکانی با درآمدی میلیاردی”، ” اجباری شدن کارت‌خوان در مطب پزشکان” راه افتاد و در نهایت بند الحاقی به تبصره ۶ لایحه بودجه ۹۸، پزشکان را ملزم به استفاده از پایانه فروشگاهی (دستگاه کارت‌خوان بانکی) کرد.

  گلایه نماینده مجلس از مجلس
  علی قربانی عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی با اظهار این‌که من از مجلس که آنقدر شان و منزلت خود را پایین آورده است گله‌مند هستم، گفت: مجلس شان خود را برای تصمیم درباره نصب کارتخوان در یک شغل پایین آورده است و علی رغم اینکه خودم مخالف این کار بودم، اما مجلس این مصوبه به تصویب رسید.

  وی ادامه داد: به طور کلی دولت مکلف است قانون دولت الکترونیکی را برای همه مشاغل اجرا کند و نصب کارتخوان و طرح دولت الکترونیک نباید برای برخی از اصناف مانند جامعه پزشکی اجرا و پیاده سازی شود.

  عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس بیان کرد: من موافق این کار هستم که مالیات باید از همه مشاغل از جمله جامعه پزشکی در چارچوب قانون و به طور کامل گرفته شود اما کارتخوان نمی‌تواند مصداق و مستندی برای دریافت مالیات باشد.

  فضای عمومی را بر علیه جامعه پزشکی آلوده کرده‌اند
  قربانی بیان کرد: اینکه نصب کارتخوان در تمام مکان‌ها جهت رفاه مردم و حرکت به سمت دولت الکترونیک بوده حرف درستی است و کسی مخالف این موضوع نیست اما به طور کلی من تعجب می‌کنم که چرا فضای عمومی را آنقدر بر علیه جامعه پزشکی آلوده کرده‌اند، فرار مالیاتی ممکن است در تمام مشاغل از جمله جامعه پزشکی نیز وجود داشته باشد.

  وی افزود: ما به دنبال فرار مالیاتی پزشکان هستیم، در صورتی که فردی از راه صادرات و واردات مبالغ زیادی بدهی مالیاتی دارد و کسی دنبال آن نمی‌رود.

  قربانی بیان کرد: من مخالف اخذ مالیات از جامعه پزشکی به هیچ عنوان نیستم بلکه معتقدم اگر قرار است کارتخوان در مطب پزشکان نصب شود، اما چرا در دفتر وکلا الزام به استفاده از کارتخوان وجود ندارد؟.
  عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی گفت: بر اساس قانون باید مشاغل دارای صندوق، دخل و کارتخوان باشند تا سیستم مالیاتی بتواند درآمد‌ها را محاسبه و مالیات را تعیین کند و من معتقدم نباید وقت مجلس را بابت مسائلی که اظهرمن‌الشمس است به مدت طولانی بگیریم.

  فراخوان برای نصب کارت‌خوان روی میز پزشکان
  ۷ مرداد ماه بود که رستم پور مدیرکل دفتر تنظیم مقررات سازمان امور مالیاتی از مهلت ثبت نام جامعه علوم پزشکی برای ثبت و دریافت پایانه فروشگاهی یا کارت‌خوان خاص خبر داد.

  رستم پور گفت: به موجب بند (ی) تبصره (۶) قانون بودجه سال ۱۳۹۸ و تبصره (۲) ماده (۱۶۹) قانون مالیات‌های مستقیم، کلیه صاحبان حرف و مشاغل پزشکی، پیراپزشکی، داروسازی و دامپزشکی که مجوز فعالیت آن‌ها توسط وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، سازمان نظام پزشکی ایران و یا سازمان نظام دامپزشکی و سازمان دامپزشکی ایران صادر می‌شود، مکلفند در چهارچوب آیین‌نامه تبصره (۲) ماده (۱۶۹) قانون مالیات‌های مستقیم نسبت به نصب، راه اندازی و استفاده از پایانه فروشگاهی از ابتدای سال ۱۳۹۸ اقدام کنند.

  کارت‌خوان‌هایی که مانع از فرار مالیاتی می‌شوند

  مدیرکل سازمان مالیاتی با اشاره به رفع ابهامات قانونی الزام نصب کارت‌خوان در مطب پزشکان، گفت: بر اساس قانون پزشکان و سایر اصناف مکلف اند از پایانه‌های فروشگاهی استفاده کنند، اما کارت‌خوان‌های مخصوصی در مطب‌ها نصب خواهد شد که مجهز به حافظه مالیاتی بوده و امکان تقلب و فرار مالیاتی به کلی محدود شده است.

  مدیرکل دفتر تنظیم مقررات سازمان امور مالیاتی گفت:​ در کارت‌خوان‌هایی که برای مشاغل درمانی و پزشکی در نظر گرفته شده، بر اساس نرم افزار خاصی نام پزشک و مرکز درمانی درج و رسیدی ارائه می‌شود که متفاوت است و بارکد مشخصی دارد.

  وی افزود: با اسکن این بارکد با گوشی‌های هوشمند می‌توان تاریخ، نام پزشک، مرکز درمانی و مبلغ صورتحساب را مشاهده کرد و از اصالت دستگاه کارت‌خوان مطلع شد که این دستگاه تحت رصد مراجع نظارتی از جمله سازمان امور مالیاتی قرار دارد.

  اعتراض های جامعه پزشکی به نصب کارت‌خوان های خاص
  این کارت‌خوان ها دارای حافظه مالیاتی هستند و صندوق فروشگاهی محسوب می شوند و حالا پس از خوابیدن قائله”نصب کارت‌خوان در مطب پزشکان”، قائله”نه به صندوق فروشگاهی” راه افتاده است، مخالفت هایی که پس از امضای تفاهم نامه سازمان نظام پزشکی با سازمان امور مالیاتی آغاز شد و نظام پزشکی تهران، بندرعباس، گناباد، همدان، سمنان، زاهدان، بوشهر، اسلامشهر، اسفراین، روسای انجمن علمی رادیولوژی ایران و انجمن‌های پزشکی مانند رادیولوژی ایران، انجمن قلب ایران، انجمن داروسازان، انجمن جراحان گوش، حلق و بینی و حتی شورایعالی نظام پزشکی نامه‌های اعتراض آمیز به رئیس سازمان نظام پزشکی ارسال کردند و خواستار ابطال تفاهمنامه نظام پزشکی با سازمان امور مالیاتی برای نصب کارت‌خوان در مطب پزشکان شدند.

  رئیس کل سازمان نظام پزشکی درباره نصب کارت‌خوان در مطب پزشکان گفت: باید توجه کرد که در قانون بودجه ۹۸، جامعه پزشکی ملزم به نصب پایانه‌های فروشگاهی در مطب شده‌اند. ما به قانون پایبند هستیم و معتقدیم که هر قانونی باید از مسیر درست اجرا شود. نظرمان این است که همکاران‌مان در راستای تسهیل کار بیماران از کارت‌خوان استفاده کنند، اما آنچه مورد اعتراض‌مان بوده، این است که این موضوع باید برای همه صنوف اجرا شود و جدا کردن یک صنف و تبعیض قائل شدن برای او درست نیست.

  چند درصد پزشکان فرار مالیاتی دارند؟
  از عمده‌ترین دلائل نصب کارت‌خوان در مطب پزشکان و مراکز درمانی، جلوگیری از فرار مالیاتی است.

  مدیرکل سازمان مالیاتی با بیان اینکه، برای ۱۳۰ هزار پزشک و مشاغل پزشکی در سازمان امور مالیاتی پرونده مالیاتی وجود دارد، گفت: به نظر می رسد ۳ تا ۴ هزار پزشک درآمد قابل توجهی داشته باشند و عمده تمرکز سازمان مالیاتی در طرح الزام نصب کارت‌خوان نیز در این بخش خواهد بود. بر این اساس به نظر می‌رسد تنها ۲ درصد پزشکان فرار مالیاتی داشته باشند و به نظر نمی‌رسد اعداد و ارقامی که در خصوص فرار مالیاتی این قشر مطرح می‌شود با واقعیت خیلی همخوان باشد.

  رئیس کل سازمان نظام پزشکی درباره فرار مالیاتی جامعه پزشکی گفت: در این زمینه جلسات متعددی با نمایندگان سازمان امور مالیاتی داشتیم. منشا برخی ارقامی که درباره فرار مالیاتی پزشکان مطرح می‌شود، مرکز پژوهش‌های مجلس بود که در این زمینه آماری را اعلام کرده بودند، اما بعد از مراجعه به مجلس و درخواست بررسی مجدد، خود مرکز پژوهش‌ها و نمایندگان سازمان امور مالیاتی اعداد و ارقام اعلام شده را تکذیب کردند.

  عزت‌اله گل‌علیزاده نائب رئیس سازمان نظام پزشکی در این زمینه اظهار کرد: فرار مالیاتی ۶ هزار میلیارد تومانی جامعه پزشکی یک مسئله کذب بود و چند وقت پیش از سوی مرکز پژوهش‌های مجلس به نادرستی منتشر شد.

  وی ادامه داد: پزشکان یکی از منظم‌ترین گروه‌های شغلی در کشورمان محسوب می‌شوند و اکثر قریب به اتفاق آن‌ها مالیات‌ خود را به موقع پرداخت می‌کنند.

  گل‌علیزاده بیان کرد: کمیسیون بهداشت مجلس چند وقتی است که پیگیر مسئله مالیات جامعه پزشکی است و به طور کلی شاید در حدود ۵ درصد از افراد شاغل در حوزه پزشکی مالیات‌های خود را سر موقع پرداخت نکنند.

  یک ادعا و دهها حاشیه!
  کامل تقوی‌نژاد معاون توسعه مدیریت و منابع انسانی وزارت بهداشت و رئیس سابق سازمان امور مالیاتی کشور در زمینه نصب کارت‌خوان در مطب پزشکان به منظور پیشگیری از فرار مالیاتی گفت: من وقتی مسئول سازمان امور مالیاتی بودم نیز بارها اعلام کردم که کارت‌خوان بانکی ابزاری برای وصول مالیات نیست.

  معاون توسعه مدیریت و منابع انسانی وزارت بهداشت ادامه داد: اگر در مطب پزشکان کارت‌خوان وجود داشته باشد باز هم کارت‌خوان ابزاری برای تشخیص مالیات محسوب نمی‌شود.

  تقوی‌نژاد با اشاره به قانون نصب پایانه فروشگاهی گفت: قانون پایانه فروشگاهی موجب می‌شود که سازمان امور مالیاتی ظرف ۲۴ ماه اصناف را به نصب پایانه فروشگاهی ملزم کند البته باید دانست پوز بانکی با پایانه فروشگاهی متفاوت است اما در نهایت این دو با هم ترکیب خواهند شد.

  پزشکانی که کارت‌خوان نداشته باشند، جریمه می شوند
  مدیرکل دفتر تنظیم مقررات سازمان امور مالیاتی با بیان اینکه، مشاغل پزشکی بایستی تا ۳۰ مرداد برای ثبت درخواست به درگاه سازمان امور مالیاتی کشور مراجعه کنند، گفت: پیش بینی می‌شود از ابتدای مهر صاحبان مشاغل پزشکی به پایانه‌های فروشگاهی و کارت‌خوان‌های مورد تایید سازمان مالیاتی مجهز شوند.

  رستم پور با بیان اینکه از فراخوان‌های مربوطه به صاحبان مشاغل پزشکی ارسال شده است، گفت: سازمان مالیاتی حدود ۴ ماه برای هماهنگی با بانک مرکزی جهت پیدا کردن یک راه حل مشترک در پیاده سازی این طرح تلاش کرده است.

  مدیرکل دفتر تنظیم مقررات سازمان امور مالیاتی با اشاره به اینکه، مشاغل پزشکی که از کارت‌خوان بانکی استفاده نکنند مشمول جریمه خواهند شد، گفت: کسانی که از این دستگاه‌ها استفاده نکنند ۲ درصد درآمد حاصل از فروش خدمت سالیانه آن‌ها مشمول جریمه خواهد شد و پزشکانی که به این سیستم مجهز شوند دو سال ۱۰ درصد مالیات ابراز شده آن‌ها بخشیده خواهد شد.

  تلاش توام با تعامل برای اجرای قانون
  پس از تصویب و قانونی شدن استفاده پزشکان و نظام درمانی کشور از کارت‌خوان برای ایجاد شفافیت، طبیعی است که همه دستگاه‌های مرتبط با موضوع باید در فضایی تعاملی دست به دست هم بدهند تا قانون به اجراء در آید.

  تمکین در قبال قانون و احترام به آن از مهم‌ترین وظائف شهروندی بویژه برای مسئولان است که همه مباحثات و استدلال‌های منتقدانه تا قبل از تصویب و قانون شدن است و متعاقب تصمیم و تصویب، دیگر نباید جای حرف و حدیث باقی بماند و همه انرژی‌ها مصروف اجراء صحیح قانون باید بشود.  بر چسب ها:
  

  نظر شما:

  1- گزینه های ستاره دار الزامی می باشند.
  2- ایمیل شما نمایش داده نمی شود.
  3- لطفا جهت دریافت پاسخ نظر خود حتما ایمیل خود را بصورت صحیح وارد نمائید.
  4- لطفا نظر خود را به صورت فارسي تايپ نماييد.
  5- نظري که حاوي هر گونه توهين باشد، انتشار داده نمي‌شود.
  نام *
  ایمیل *